„Wasz wymarzony dzień” – minwywiad i konkurs


W październiku swoją premierę miała niezwykła książka. Pisana szczerze i wprost, co urzekło mnie szczególnie. Książka, która wiele ślubnych aspektów zbiera w całość i kieruje poprzez ślubne przygotowania. Książka, która pomoże rozwiązać niejeden problem i nie pozwala pominąć ani jednej strony. „Wasz wymarzony dzień” autorstwa Pań Anny Dąbrowskiej i Kamili Romanow to szalenie cenna pozycja wśród polskiej ślubnej literatury, którym ogromnie gratuluję jej wydania i trudu jaki w nią włożyły! W związku z tym mam dla Was przesympatyczny wywiad z autorkami (ogromnie dziękuję za tę rozmowę!) i konkurs, o którym na samym dole wpisu.

credit: Wasz wymarzony dzień

Kim są autorki książki „Wasz wymarzony dzień”. Powiedzcie Panie coś o sobie.

Anna Dąbrowska: Jesteśmy ze sobą zaprzyjaźnione, obie kibicujemy parom młodym i wspieramy je. Od dwóch lat jestem też szczęśliwą żoną, a od ponad dziesięciu również dziennikarką i zajmuję się polityką. Jestem przekonana, że dialog, porozumienie i budowanie kontaktu są ważne tak w polityce, w relacjach prywatnych i zawodowych, jak i przy organizacji ślubu. Są ważne bez względu na okoliczności. Od dawna interesuję się savoir-vivre, a w mojej biblioteczce jest wiele książek na ten temat, Uczestniczę w spotkaniach i szkoleniach prowadzonych przez autorytety w dziedzinie etykiety i dobrych manier. Należę do klubu savoir-vivre Akademii Montemarco.

Kamila Romanow: Obie jesteśmy ekspertkami największego portalu ślubnego w Polsce wedding.pl, oczywiście w sprawach ślubnego savoir-vivre. Ja jestem założycielką agencji ślubnej, wedding plannerką oraz entuzjastką niezapomnianych uroczystości. Z zapałem organizuję przyjęcia dla wymagających par. Jestem ekspertką ślubów z klasą, regularnie goszczę w programach telewizyjnych i radiowych, w których poruszana jest tematyka weselna.

Pytanie najbardziej oczywiste, ale wyjaśnijmy proszę – o czym jest ta książka?

Kamila Romanow: Savoir-vivre to sztuka życia, a nasz książka jest o ślubnym savoir vivre czyli o sztuce ślubnego życia. To książka o tym, jak zorganizować ślub i wesele z klasą. Jak przeżywać ten czas w szczerości ze sobą, w zgodzie ze swoimi przekonani na temat ślubu i jak brać też pod uwagę swoich bliskich, rodziców, seniorów rodzin, przyjaciół, z którymi chcemy przezywać ten czas. To ważne szczególnie w kontekście tak wyjątkowych wydarzeń, kiedy świętuje się miłość.

Anna Dąbrowska: Porozmawiajmy na przykładzie. Choćby o tym, że dziś nie stanowi problemu znalezienie pięknych zaproszeń ślubnych, całej papeterii spójnej ze stylem przyjęcia, o odpowiedniej grubości papieru i jakich tylko chcemy czcionek. Ale wiele par ma trudności z tym co napisać w tym zaproszeniu, co powiedzieć kiedy je wręczają, czy wypada wysyłać je pocztą, a jeśli tak to komu i jak to uczynić, nie wiedzą czego w nich absolutnie nie pisać, aby nie psuć dobrego klimatu i relacji. Nasza książka jest właśnie o budowaniu pięknych relacji wokół swojego ślubu na każdym etapie organizacji, od zaręczyn, aż do podróży poślubnej. Jesteśmy przekonane, że jakość ślubnych przygotowań, wspólne zaangażowanie, atmosfera wokół ślubu, jest dobrym kapitałem początkowym na szczęśliwe małżeństwo.

 

credit: Wasz wymarzony dzień

Kiedy zrodził się pomysł na jej napisanie i co było tym bodźcem zapalnym „tak, napiszmy tę książkę!”?

Anna Dąbrowska: Kiedy trzy lata temu przygotowywałam się z moim Ukochanym do śluby, to stawialiśmy sobie wiele pytań związanych z relacjami. Na przykład czy na zaproszeniach mamy pisać, że zapraszamy z rodzicami, jak zapytać księdza o ofiarę za ślub, aby było to taktowne, gdzie powinniśmy wyznaczyć miejsce dla naszej babci na weselu, czy rodzice i teściowie mają siedzieć razem, kogo z pracy zaprosić na ślub, a kogo tylko zawiadomić. I jeszcze dziesiątki innych pytań. Zapisywałam je wszystkie z myślą, że wiele par młodych też musi sobie na te pytani odpowiedzieć. Wszystkie te sprawy rozwiązaliśmy z uważnością na siebie i nasze potrzeby, a także taktownie względem naszych gości, rodziny, znajomych. Pomyślałam, że jest wiele stron internetowych, blogów, książek – bardzo potrzebnych – o organizacji ślubnej, ale brakowało książki o budowaniu dobrych ślubnych relacji. Kamila, doświadczona już wtedy wedding plannerka, przyznała, że taka książka jest potrzebna. Przecież nie wszystkie pary chcą i mogą zatrudnić wedding plannera, a wszystkim zależy na tym, aby ten dzień był wyjątkowy, a o tum decydują przecież przygotowania. I tak zaczęła się historia naszej książki.

Tematyka ślubna ma szalenie wiele rozgałęzień. Czy było trudno zebrać wszystko w całość?


Kamila Romanow: O tak, tematyka ślubna jest bardzo rozległa i wielopiętrowa. To dla wielu par pierwszy tak wielki wspólny projekt. I wiele się mogą przy tej okazji o sobie dowiedzieć, nauczyć się siebie, często bardzo pozytywnie zaskoczyć, a czasami też zdziwić sobą.

Ze względu na moje doświadczenie zawodowe i zainteresowania Anny wiele par pytało nas o bardzo różne sprawy, dzielili się wątpliwościami i rozterkami związanymi ze ślubem i organizacją. Pogrupowałyśmy te pytania i nasze rozwiązania. Mamy przekonanie, że nasza praca złożyła się w wartościową książkę. Przy tej okazji bardzo dziękujemy parom młodym, ich rodzicom, świadkom, wszystkim zaangażowanym w przygotowania ślubne. Tak książką powstała dzięki Wam i dla wszystkich Młodych Par.

Pary organizujące śluby często wolą słyszeć, że to co robią jest słuszne i właściwe, bez względu na savoir-vivre. W książce piszecie Panie wprost czy coś wypada czy nie. Nie bałyście się reakcji czytelników na takie odważne wyznania?

Anna Dąbrowska: Myślę, że jeśli rzeczywiście pary są przekonane, że to co robią jest słuszne i właściwe, zgodne z nimi i autentyczne, to już nie potrzebują od nikogo potwierdzenia, że tak jest. Choć jestem też przekonana, że w naszej książce znajdą wiele alternatywnych do swoich rozwiązań – być może takich, o których nie słyszeli – które uznają za właściwe dla siebie. Nasze doświadczenie wskazuje na to, że pary mają wiele wątpliwości i cieszymy się, że nie boją się pytać. I to wszystkie pary – od tradycjonalistów, po bardzo nowoczesne, narzeczonych, tacy którzy chcą mieć wesele na 300 osób i ci, którzy planują kameralne przyjęcie. Każda para znajdzie w książce cenne porady.

Wszystkim zależy, aby dzień ślubu, ten początek małżeńskiej drogi, był najpiękniejszym dniem w życiu. Z jednej strony dziś mają już dostęp do wszystkiego, każdą dekorację można przygotować, kwiaty sprowadzić z zagranicy, wybrać nietuzinkowe menu i nauczyć się tańca jak z telewizyjnego turnieju. A jednak dzieje się coś takiego, że pary wciąż stresują się ślubem. I nie chodzi nam o wzruszenia, piękne emocje, ale o stres.

Kamila Romanow: Jesteśmy przekonane, że nasza książka pomoże im spojrzeć na ślub również z perspektywy relacji, bo to właśnie one – z rodzicami, świadkami, gośćmi, ciociami tradycjonalistkami, urzędnikiem czy kapłanem – rodzą najwięcej napięć. Nasza książka jest o tym jak sobie z tymi (około) ślubnymi stresami radzić.

Książka napisana jest z dużą życzliwością, która mamy dla par i ich najbliższych. Proszę zauważyć, że nie używamy zwrotu czy „musicie” ale raczej „warto”. Dajemy wam wybór, pokazujemy możliwości i rozwiązania. Dzielimy się z parami młodymi naszą wiedzą i doświadczeniem. Ostatecznie to oni sami wybierają z proponowanych rozwiązań to, do czego jest im najbliżej, z czym dobrze się czują. Wiemy, że savoir- vivre nie usztywnia, a wręcz przeciwnie, że znajomość pewnych zasad pozwala czuć się komfortowo i swobodnie.

zdjęcie: minwedding

Nie tylko Pary Młode potrzebują podpowiedzi co jest słuszne. Do kogo właściwie kierowana jest książka?

Anna Dąbrowska: Ta książka jest dla par młodych, które nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wedding plannera, albo nie chcą go zatrudniać, a także dla tych par, które w swoim budżecie przewidziały współpracę z profesjonalistami ślubnymi. To też książka dla rodziców par młodych, świadków, a także wszystkich zaangażowanych w ślubną organizuję profesjonalistów. Jest dla tych, którzy chcą być wsparciem dla pary młodej.

Czy myślicie o kolejnej książce?

Kamila Romanow: „Wasz wymarzony Dzień” to pierwsza książka na rynku polskim, która opowiada o ślubnym savoir- vivre. Dziś celebrujemy, że wreszcie możemy oddać ją w ręce wszystkich, którzy chcą z klasą zaplanować ślub. Kiedy ją pisałyśmy, podczas zbierania materiałów i wielu rozmów z parami młodymi, ujawnił się jeszcze jeden temat. Naszym zdaniem jest bardzo ważny i chcemy się nad nim pochylić. Dziś jeszcze chcemy zachować go tylko dla siebie, ale oficjalnie możemy potwierdzić, że kolejna ślubna książka jest w planach.

Jaka jest Wasza złota rada dla Par Młodych?

Kamila Romanow: Fundamentem udanej uroczystości ślubnej jest miłość narzeczonych i slubny savoir- vivre. Nie ma przepisu na perfekcyjny ślub. Niech wasz ślub będzie idealny dla was i niech będą też zauważone potrzeby tych, którzy są dla was ważni, których kochacie, z którymi chcecie celebrować dzień ślubu.

Anna Dąbrowska: Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków jest odpowiedź na pytanie jak ma wyglądać ten dzień, co jest dla was najważniejsze, co ma wybrzmieć, na co chcecie wydać największą cześć budżetu, z kim chcecie świętować i kogo zaangażować. Odpowiedzi na te pytanie są kompasem, który doprowadza was do wymarzonego dnia.


WYNIKI

Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! Wybór był naprawdę ciężki, a my nie spodziewaliśmy się takiego odzewu. Zdecydowaliśmy, że nagroda trafi do Pani o mailu: wiolija.

Gratulacje 🙂


Zachęcam Was gorąco do lektury, jestem pewna że książka pomoże w niejednej kwestii 🙂 Mam dla Was jeden dodatkowy egzemplarz książki, którym chętnie się podzielę! Aby wziąć udział w konkursie należy:

przesłać maila na adres info@minwedding.pl wpisując w tytule wiadomości „KONKURS WWD” i w kilku słowach napisać jaki jest Wasz wymarzony dzień lub co jest Waszym zdaniem najważniejsze w ślubnym savoir-vivre. To tyle! Najciekawszą odpowiedź nagrodzimy książką 🙂

konkurs

REGULAMIN KONKURSU:
– konkurs trwa w dniach 24.11.17-26.11.17 do godziny 23:59
– komentarze z odpowiedzią należy przesłać mailem na adres info@minwedding.pl
– wyniki zostaną ogłoszone w poście konkursowym 27 listopada 2017 r., a zwycięzca dodatkowo otrzyma maila z informacją o wygranej
– wysyłka nagród nastąpi w ciągu 7 dni roboczych od otrzymania od zwycięzcy adresu do wysyłki nagrody.
– nagrodą w konkursie jest książka „Wasz wymarzony dzień”, a organizator konkursu (minwedding) pokrywa koszty wysyłki
– zwycięzca zobowiązany jest dostarczyć dane do wysyłki w ciagu dwóch dni roboczych od momentu otrzymania maila, jeśli zwycięzca nie dośle danych w tym czasie zostanie wybrany kolejny zwycięzca
– każdy uczestnik może wysłać tylko jednego maila

Czekamy na  Wasze odpowiedzi!

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave


Otagowano , , ,
PODOBNE WPISY

13 odpowiedzi na „„Wasz wymarzony dzień” – minwywiad i konkurs

 1. Wiola pisze:

  Wspaniały prezent!! 🙂 bardzo dziękuję :*

 2. Franek pisze:

  Fajna sprawa , na pewno przetestuje. Właśnie zabieramy się za zamawianie zaproszeń z małżonką i jeszcze nie możemy się do końca zdecydować. Ona chce zrobić coś sama i wydrukować w drukarni internetowej, ja chce coś gotowego i sprawdzonego. Może to nam pozwoli rozwiązać spory. 😛

  • minwedding pisze:

   Polecam! Książka na pewno pomoże.

   Z małżonką bo to drugi ślub, czy miało być „z narzeczoną”? 😉
   Może ja pomogę z rozwiązaniem – polecam się z zaproszeniami 😀

   • Franek pisze:

    To już tak blisko, że zaczynam myśleć przyszłościowo, ile można być narzeczonymi. Powinienem się wyrazić, przyszłą małżonką 😀 .

 3. Franek pisze:

  Wrzucam tutaj na dole w pole witryny link, przyszła małżonka, tym razem, nalega że chciałaby tam wysłać swój projekt i żeby nam to wydrukowali. Nie dość, że to coś od siebie, to jeszcze pewnie zaoszczędzimy, bo wiadomo jak zwykle z tymi zaproszeniami jest, że i tak gdzieś zgubione, lub wyrzucone lądują. Przeszło by coś takiego?

  • minwedding pisze:

   No jasne, fajnie mieć coś DIY szczególnie jeśli ma się zdolności 🙂 Jeśli macie sprawdzone miejsce i szukacie tylko drukarni to na pewno przejdzie 😉

   Jeśli lipiec, to tak jasne! Początek roku to idealny moment na wręczanie zaproszeń.

   • Franek pisze:

    Korzystam z usług tej drukarni – {LINK ZABLOKOWANY}; drukuje tam wizytówki do pracy i kalendarze, wszystko jest świetnej jakości. Tylko nie wiem jakie tam wymiary wybrać i jaki rodzaj papieru, wszystko jest w zakładce zaproszeń, mógłbym o małą poradę w tym też prosić?

    • minwedding pisze:

     W wymiarach i rodzaju papieru nie pomogę, nie mam pojęcia jakie mają być Wasze zaproszenia ani na jakich/jakim papierze Wam zależy oraz czy uda Wam się na wybranym papierze tam wydrukować zaproszenia, myślę że to wszystko warto przegadać z drukarnią 😉 Papier w zasadzie zależy od projektu i techniki wykonania zaproszeń (my papier dobieramy do projektu zaproszeń). Wymiary zależą od projektu, a to zależy od Was 🙂 Trzymam kciuki za Wasz projekt DIY!

 4. Studio Kisiel pisze:

  Pomysł na wspaniały prezent 🙂 dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *